Motivace od účastníků pro účastníky 32 vrcholů

Projekt 32 vrcholů je hlavně o vás! Vy jste ti, kteří nás motivuji v tom pokračovat, protože vaše příběhy jsou jedinečné, inspirativní a dobíjí nám to síly. Sledujeme, co sdílíte v naší skupině na Facebooku a proto jsme se rozhodli, že bychom rádi inspirovali i vás těmi nej příběhy od vás.

Jako prvního vám s radostí představujeme Pavla Hučka. Pavel nás zaujal svým příspěvkem z 27.11.2022, kde nám oznámil, že má hotovo. Zdolal 32 vrcholů Beskyd, Jeseníků a Krušných hor. Taky zvadl Beskydskou štreku a Jesenickou štreku. Věříme, že takových „bláznů“ bude mezi vámi více a my vám z celého srdce děkujeme. Jsme rádi, že vás naše vybrané vrcholy a vymyšlené trasy pro naše výzvy baví. Jste neskuteční! Teď už se můžete začíst do příběhu Pavla, děkujeme za věnovaný čas k sepsání příběhu.

Jmenuji se Pavel Hučko, je mi 32 let a jsem z Karviné. V roce 2021 jsem zdolal výzvu 32 vrcholů Beskyd, 32 vrcholů Jeseníků a Beskydskou štreku. Byl jsem přesvědčený, že v roce 2022 se nebudu znovu účastnit výzev, abych poznal taky jiné pohoří než Beskydy a Jeseníky. Moc tomu nepřidalo ani zranění mé levé nohy při běhání, které mě vyřadilo z aktivního pohybu na 2 měsíce. Ze zvědavosti jsem nakonec zavítal na stránky 32 vrcholů, protože mě zajímalo, jaké nové výzvy na rok 2022 budou. Když jsem viděl úplně novou výzvu 32 vrcholů Krušných hor a ještě k tomu Jesenickou štreku, o motivaci bylo vystaráno.

Ihned mi došlo, že organizátorům šlo o to ukázat krásná místa v přírodě a ne jen zdolávat vysoké kopce s velkým převýšením.

V hlavě jsem si promyslel kdy a kterou výzvu zdolám a plán byl na světě. Na jaře Beskydy, v létě Jeseníky a Krušné hory na podzim. Ne vždy je vše tak, jak si člověk naplánuje, a proto můj první zdolaný vrchol byl až 28. 4. a ještě k tomu v Jeseníkách místo Beskyd, které byly původně v plánu. Nebylo mi jasné, proč tu Ekostezku Švagrov označili organizátoři jako vrchol, když podle map to bylo celkem nízko a poměrně mimo hory. Vzal jsem sebou tedy taťku a oba dva jsme byli překvapení krásnou přírodou a příjemným okolím celé ekostezky. Ihned mi došlo, že organizátorům šlo o to ukázat krásná místa v přírodě a ne jen zdolávat vysoké kopce s velkým převýšením. Ekostezka Švagrov byla jediným zdolaným vrcholem, který jsem zdolal s někým. Všechny ostatní vrcholy jsem už zdolával úplně sám.

Další vrcholy v Jeseníkách, které jsem zdolal o den později byly po trase od Skřítka přes Ztracené kameny, Pecný, Čertová stěna, Alfrédka a Milíř u Huberta. Tato trasa se stala mou oblíbenou již v minulém roce, protože je to tam opravdu nádherné, ty výhledy stojí za to.

Bohužel okolnosti mi moc nepřály a měl jsem pauzu další měsíc. Až 26.5. jsem se vydal do Beskyd na Javorový, Ostrý, Ropici a vrcholy okolo. Vzhledem k tomu, že léto začíná 21.6. tak mi bylo jasné, že můj plán na zdolání jedné výzvy v jednom ročním období je silně ohrožen. Naštěstí mi následně vyšlo hezké počasí i volno v práci a povedlo se mi zdolat celou výzvu 32 vrcholů Beskyd do 23.6. Sice jsem 2 dny zdolával Beskydy v létě, ale mohl jsem si je odškrtnout.

Většina vrcholů v této výzvě, je pro mě naprosto úžasných a rád se na ně budu vždycky vracet

Léto bylo celkem bohaté na výšlapy. Kromě návštěvy Slovinských Karavanek jsem měl v plánu zdolat zbytek výzvy 32 vrcholů Jeseníků. 3. srpna jsem zdolal Beskydskou štreku a 9. srpna Jesenickou štreku. Beskydská štreka byla fajn, užil jsem si ji, ale minulý ročník Beskydské štreky jsem si užil víc. Na Jesenickou štreku jsem se opravdu velmi těšil a ta nejen, že mě nezklamala, ale dokonce překvapila. Byl to tak krásný výšlap, že bych ho mohl chodit pořád. Krásné výhledy, hřebeny, krásná příroda, no nechybělo tomu opravdu nic. Ne nadarmo jsem o 3 dny později šel na další okruh po Jeseníkách dlouhý 47km. Výzvu 32 vrcholů Jeseníků se mi povedlo dokončit 14.8. Takže jsem v úvodních 14 dnech v srpnu nachodil kolem 200 km a musím uznat, že jsem si užil opravdu každý kilometr. Pravdou je, že vrcholy Kalafatičová plotna a Seifertova kaplička pro mě nebyly tolik naplňující a neměl jsem z nich tak dobrý pocit, jako z jiných vrcholů, nicméně většina vrcholů v této výzvě, je pro mě naprosto úžasných a rád se na ně budu vždycky vracet. I přes některé prudší kopce jsou výhledy dechberoucí a každý milovník hor by je měl navštívit.

Beskydy a Jeseníky byly tedy zdolány a zbývaly pouze Krušné hory. Na ty jsem se bohužel dostal až 14.11. Vzal jsem si 11 dní volno v práci a během 10 dní se mi povedlo zdolat všech 32 vrcholů Krušných hor. K mojí smůle jsem z 10 dní měl 8 dní mlhu a většinou i mrholilo. K mému štěstí v posledních 3 dnech začalo sněžit a tak jsem měl místy krajinu jako v pohádce. Krušné hory se charakterem krajiny vůbec nedají srovnávat s Jeseníky či Beskydy, ale najdou se tam místa, která stojí za návštěvu. Vyzdvihnul bych vrchol Meluzína, odkud je krásný výhled na Klínovec a dokonce i na 2 Německé vrcholy. Zklamáním pro mě bylo minimum vrcholů s krásnými výhledy, ale velkou roli jistě sehrála mlha a taky mě zklamalo to, že chyběla možnost hřebenových přechodů. Jistě se na některé vrcholy vydám v roce 2023, ale v hezčím počasí.

Díky výzvám jsem narazil na spoustu nových míst, které jsem předtím neznal nebo taky na spoustu zábavných a inspirativních lidí, které jsem na výšlapech potkával.

Celkově bych shrnul všechny výzvy jako velmi přínosné. Výšlapy byly super a jsem rád za rozhodnutí na ně jít. Výhledy a trasy byly pěkné a díky výzvám jsem narazil na spoustu nových míst, které jsem předtím neznal nebo taky na spoustu zábavných a inspirativních lidí, které jsem na výšlapech potkával. Za největší překvapení letošních výzev bych rozhodně označil vrchol Bendzoska Wielka v Polských Beskydech. Opravdu krásný vrchol, který jsem předtím neznal. Ke každé výzvě bych byl schopný toho samozřejmě říct mnohem víc, ale to by bylo na přednášku či knihu, tak jsem to pouze takto shrnul.

Závěrem bych chtěl poděkovat všem, kteří se podíleli na tvorbě všech těchto výzev. Nejen že jste odvedli kus dobré práce, ale také jste pomohli malému Matymu trpícímu dětskou obrnou. Pevně věřím, že v roce 2023 se spousta lidí rozhodne zdolat taky některou z těchto výzev a pomůžou tím nejen dalšímu člověku, který to bude potřebovat, ale hlavně nám všem, protože hory jsou krásným a klidným místem pro úplně každého. Přeju všem mnoho bezpečně ujitých kilometrů po našich krásných horách. Važme si jich a udržujeme je v čistotě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Prosím, vyplňte toto pole.
Prosím, vyplňte toto pole.
Zadejte prosím platnou e-mailovou adresu.